شنبه, 23 آذر 1398

معرفی زفره

  • انداز قلم
زفره

معرفی زفره

معرفی زفره


روستای زیبای زفره از توابع بخش کوهپایه شهرستان اصفهان، در ۷۵ کیلومتری شمال شرقی اصفهان، واقع شده است. زفره از جمله روستاهای قدیمی استان اصفهان می‌باشد. مسجد جامع و سفال‌های به دست آمده نشانگر قدمت تاریخی این روستاست. طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تخریب و به جای آن‌ها ساختمان‌های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. مردم روستای زفره به لهجه زفره‌ای (این لهجه جزوء طبقه بندی لهجه‌های مرکزی ایران می‌باشد) سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 

براساس نتایج سرشماری سال۸۵ جمعیتی حدود ۶۸۹ را نفر (۵۸۱خانوار ) را دارا می باشد .این دهستان شامل ۳۰ مزرعه و قصبه می باشد. مشاغل عمده مردم این روستا کشاورزی، باغداری و دامداری است و برخی جوانان در شهرک صنعتی روستا مشغول به کار می باشند. گندم، جو و ذرت سفید عمده ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، بادام ، از محصولات باغی و سردرختی های این روستاست. فرآورده های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و به تازگی تولید عسل نیز در این روستا رواج دارد.گیاه کتیرا نیز در پوششهای سطحی بیابان های زفره و اطراف ان به وفور یافت می شود.

روستای زفره در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد.مصالح خانه های قدیمی عمدتاً شامل سنگ، خشت، گل و چوب است. دیوار خانه های قدیمی ضخیم و سقف آن ها با تیرهای چوبی سرشاخه های درختان و اندود کاهگل پوشیده شده است.

خانه های قدیمی اکثراً یک طبقه و ساختمان های جدید دو یا چند طبقه ساخته شده اند. علیرغم تغییرات فضای کالبدی، باغچه های سرسبز و پر گل فضایی سرشار از سرزندگی و نشاط پدید آورده اند.

این روستا دارای آب بهداشتی ، برق ، گاز و تلفن میباشد.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد